Menu Zamknij

Z czym się wiąże nielegalny wywóz mebli?

Gdy przychodzi czas na wymianę mebli, często zastanawiamy się, jak pozbyć się starych. Wyjaśniamy, czym jest legalny wywóz mebli.

Kary za nielegalny wywóz mebli

Przypomnijmy, że meble, tak samo jak gruz czy odpady budowlane, zaliczane są do tzw. odpadów wielkogabarytowych. Oznacza to, że nie możemy potraktować ich jak zwykłe śmieci i pozostawić na osiedlowym śmietniku komunalnym. Zabrania tego art. 24 Kodeksu wykroczeń. Za niestosowanie się do przepisów grozi kara nawet do 5000 zł. Dodatkowa może zostać naliczona przez firmę obsługującą śmietnik, jeżeli wywóz mebli spowoduje uszkodzenie jej pojazdu czy linii sortującej.

Nie ma co liczyć na to, że jeśli nikt nie przyłapie nas na gorącym uczynku albo gdy wybierzemy inny śmietnik, to nielegalny wywóz mebli ujdzie nam na sucho. Obecnie wiele osiedli jest monitorowanych, a zatem bez trudu można sprawdzić, do kogo należą podrzucone odpady wielkogabarytowe.

Niektórzy podejmują się wywozu śmieci do lasu lub w inne miejsca, tworząc nielegalne wysypiska. Za takie działania również grożą konsekwencje prawne i kary finansowe. Pamiętajmy, że odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble, nie można składować luzem i w dużych ilościach nawet na własnym, prywatnym terenie, gdyż grozi za to mandat do 1500 zł.

Wywóz mebli legalny, czyli jaki?

Aby wywóz mebli był przeprowadzony legalnie, istnieją tylko dwa rozwiązania – oczekiwanie, aż spółdzielnia udostępni specjalny kontener albo samodzielne zawiezienie mebli do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeśli jednak nie masz odpowiedniego auta albo nie chcesz męczyć się z pakowaniem do niego mebli, możesz powierzyć tę sprawę firmom takim jak nasza. Oferujemy profesjonalny wywóz mebli, obejmujący zniesienie ich do naszego pojazdu i zawiezienie do najbliższego punktu utylizacji. Działamy na terenie całej Polski.

Stare meble zalegają w piwnicy albo na strychu, bo nigdy nie masz czasu zrobić z nimi porządku? Zleć nam błyskawiczny i bezproblemowy wywóz mebli.