Menu Zamknij

Legalna utylizacja mebli – dlaczego jest ważna?

Dlaczego tak duże znaczenie ma to, aby stare meblościanki, kanapy, regały czy komody były specjalnie utylizowane? Wyjaśniamy, jakie są skutki nieodpowiedniej utylizacji mebli.

Utylizacja mebli a środowisko

Utylizacja mebli wciąż jest dość kontrowersyjnym tematem. Skoro nie możemy wyrzucić ich na zwykły śmietnik komunalny, wiele osób postanawia spalić je w piecu. To ich sposób na oszczędności, a jednocześnie na oszczędzenie sobie trudu, jaki wiąże się z dostarczeniemodpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zajmującego się fachową utylizacją mebli.

Pamiętajmy, że meble to elementy składające się głównie z drewna. Jego spalanie powoduje niepożądaną emisję dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Właśnie dlatego zakłady zajmujące się utylizacją mebli odpowiednio je sortują, aby odzyskać jak najwięcej drewna i ograniczyć konieczność spalania, która skutkuje nasileniem efektu cieplarnianego. Objawia się on wzrostem średniej temperatury powietrza na całej kuli ziemskiej, a ta ma wpływ na plony i dobrostan zwierząt.

Utylizacja mebli a zdrowie

Meble składają się również z kleju, lakieru, emulsji, utwardzaczy, sklejek czy płyt wiórowych. Specjalistyczna utylizacja mebli jest ważna, gdyż spalanie tego typu materiałów szkodzi naszemu zdrowiu. Udowodniono, że podczas spalania płyt MDF i HDF wytwarzają się lotne związki organiczne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, formaldehydy i dioksyny.

Szczególnie niebezpieczne jest wdychanie formaldehydu. Działa on drażniąco na śluzówkę nosa, gardła i oczu, a jego duże stężenie może prowadzić nawet do obrzęku płuc i powikłanych uszkodzeń tkanki płucnej. Niewłaściwa utylizacja mebli naraża nas także na nowotwory. Jak wynika z raportu WHO, formaldehydy często są przyczyną raka płaskonabłonkowego nosa.

Chcesz pozbyć się starych mebli szybko, wygodnie, legalnie oraz bez szkody dla środowiska i własnego zdrowia? Skontaktuj się z nami – zapewniamy zniesienie, wywóz i utylizację mebli.